Program Advisors

HCC Program Advisors

(If you do not know your advisor and are a current student visit myCommNet)

DEGREES

Degree Programs (Includes options unless otherwise stated)
Advisor(s) Click name to contact advisor
ACCOUNTING
AVIATION MAINTENANCE
BANKING
BUSINESS ADMINISTRATION Parent Program
Marketing
Finance
Global Business
Human Resource Management
Management
Small Business Management
UCONN Transfer Program
BUSINESS OFFICE TECHNOLOGY Administrative Assistant
COLLEGE OF TECHNOLOGY PATHWAY PROGRAMS Technology Studies Robert Ryder
Technology Studies: Industrial Technology Option Robert Ryder
Technology Studies: Engineering Science Option
Technology Studies: Electrical Option
COMPUTER INFORMATION SYSTEMS
CRIMINAL JUSTICE
EARLY CHILDHOOD INCLUSIVE EDUCATION
FINE ARTS: ART
GENERAL STUDIES & Non-Matriculated Students

Sandra Barnes
Maureen Cahill -
   Lamboley

Edwena Chance
Asantewa Dawson
Scott Empric
Stephanie Hart
Kirk Hughes
Michelle Kocay
Terry Kozek

Mark Leach
Hamish Lutris
Steve Mark
Kathy Micinillio
Aubrey Moncrieffe
Susan Monroe
Rob Nelson
Jennifer Nohai-Seaman
Jamilet Ortiz
Marina Phillips

General Studies Concentrations Criminal Justice Concentration
Foreign Language – Spanish Concentration Jamilet Ortiz
Foreign Language – French Concentration Driss Mellouk
Theater Arts Concentration Geoffrey Sheehan
GRAPHIC DESIGN & Multimedia Option
Honors Program (Available for selected students)
HUMAN SERVICES
LIBERAL ARTS & SCIENCES (Concentrations) Humanities/Behavioral & Social Sciences Concentration
Journalism/Communication Concentration
Mathematics/Science Concentration
Psychology Transfer Concentration
Pre-Engineering Science Concentration
Pre-Environmental Science Concentration
MEDICAL ASSISTING
NURSING
OCCUPATIONAL THERAPY ASSISTANT
PARAMEDIC STUDIES Sandra Barnes
PATHWAY TO TEACHING CAREERS
THEATER ARTS Geoffrey Sheehan
 

CERTIFICATES

Certificate Programs
Advisor(s)
Accounting/Business Administrative Support Assistant
Retail Banking
Small Business Management/Entrepreneurship
Word/Information Processor
Computer Information PC Applications
Personal Computer Repair Technology
Web Design Technology
Criminal Justice (All Certificates)

Early Childhood Education (All Certificates)

ESL Certificates
Graphic Design & Web Design: Graphic Foundation
Health Careers Pathways
Human Services Behavioral Healthcare Specialist
Track I and Track II
Children & Youth Mental Health
Disabilities Specialist
Manufacturing Advanced Manufacturing: Machine Technology Level II Richard Dupont
Math/Science - Electrical Robert Ryder
Theater Arts Geoffrey Sheehan